Trajtohet me ilaçin Litium, ish ylli i Goodies rrezikoi jetën

Ish ylli i Goodies dhe prezantuesi i natyrës Bill Oddie  nëpërmjet një statusi në Tëitter ka zbuluar se ka qenë shumë i sëmurë gjatë gjithë verës.

Mbrojtësi i zogjve dhe konservatoristi 79-vjeçar tregoi se ka vuajtur nga toksiciteti i litiumit, një sëmundje pothuajse fatale.

“Vetëm ta dini, unë kam qenë shumë i sëmurë gjatë kësaj vere. Toksiciteti i litiumit. Pothuajse fatal!”- shkruan ai në statusin e tij.

Oddie edhe më parë ka folur  për sëmundjen bipolare, për të cilën litiumi është një trajtim i zakonshëm. Gjithashtu mund të përdoret edhe për depresionin.

Unë jam akoma këtu, por shumë i hutuar për shumicën e gjërave! Ajo më turbulloi trurin. Konfuzion“- shton ai.

Litiumi është një lloj ilaçi i njohur si stabilizues i humorit. Përdoret për të trajtuar çrregullimet e humorit duke përfshirë maninë, depresionin dhe çrregullimin bipolar.

Sasia shumë e lartë e litiumit mund të shkaktojnë probleme me veshkat dhe organet. Mund të shkaktojë simptoma të tilla si:

  • Ndjenja ose të qenit i sëmurë
  • Probleme me shikimin tuaj (vizion të paqartë)
  • Nevoja e rritur për të shkuar në tualet
  • Ndiheni në gjendje të fikëti  dhe të përgjumur
  • Dridhja ose dobësia e muskujve, dridhjet e muskujve, hovat ose spazmat që prekin fytyrën, gjuhën, sytë ose qafën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *