Thaçi: Çështja e të pagjeturve është turpi i bashkësisë ndërkombëtare

Presidenti i vendit, , në Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve ka kujtuar 1647 qytetarët e pagjetur, shkruan Post.

Përmes një postimi në Facebook, Thaçi thotë se çështja e të pagjeturve është turpi i bashkësisë ndërkombëtare dhe është për keqardhje që po e politizon edhe zbardhjen e fatit të tyre.

“Bashkësia ndërkombëtare duhet t’i shfrytëzojë të gjitha mjetet që ka në dispozicion për t’i bërë presion Serbisë dhe për ta zbardhur fatin e të pagjeturve dhe çdo krim të kryer në ”.

“Nuk do të ndalemi asnjëherë së kërkuari që të zbardhet fati i tyre. Nuk do të ndalemi asnjëherë së kërkuari drejtësi për çdo viktimë, për çdo të zhdukur, për çdo familje”, ka shkruar Thaçi.

Postimi i plotë:

Në Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve kujtojmë 1647 qytetarët tanë të pagjetur. Çështja e të pagjeturve është turpi i bashkësisë ndërkombëtare dhe është për keqardhje që Serbia po e politizon edhe zbardhjen e fatit të tyre.

Bashkësia ndërkombëtare duhet t’i shfrytëzojë të gjitha mjetet që ka në dispozicion për t’i bërë presion Serbisë dhe për ta zbardhur fatin e të pagjeturve dhe çdo krim të kryer në Kosovë.

Nuk do të ndalemi asnjëherë së kërkuari që të zbardhet fati i tyre. Nuk do të ndalemi asnjëherë së kërkuari drejtësi për çdo viktimë, për çdo të zhdukur, për çdo familje. HTH

Në Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve kujtojmë 1647 qytetarët tanë të pagjetur. Çështja e të pagjeturve është turpi i…

Gepostet von Hashim Thaçi am Sonntag, 30. August 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *