Gjykata e mbështetur nga BE-ja shkatërron planin e SHBA-së për samitin e Kosovës

“Euobserver” ka publikuar një analizë të zhvillimeve të fundit pasi Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) i ka paraqitur Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) aktakuzë në të cilën akuzohen presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentari Kadri Veseli dhe persona të tjerë.

Një gjykatë e krimeve të luftës të mbështetur nga BE-ja ka stigmatizuar publikisht presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, duke shkatërruar planet e -së për një samit të Ballkanit Perëndimor, shkruan “Euobserver”.

Thaçi dhe të tjerët ishin “përgjegjës penalisht për afro 100 vrasje” të “viktimave të shqiptarëve, serbëve, romëve dhe etnive të tjera dhe … kundërshtarëve politikë”, sipas një deklarate të Dhomave të Specializuara të Kosovës (KSC) në Hagë nga e mërkura (24 Qershor).

Krimet e tyre, kundër “qindra” viktimave të tjera, gjithashtu përfshinin “zhdukje të detyrueshme të personave, përndjekje dhe tortura”, tha ajo.

“Aktakuza është vetëm një akuzë” në këtë fazë, vuri në dukje ajo.

Por ajo ishte gjithashtu “rezultat i një hetimi të gjatë dhe pasqyron vendosmërinë e SPO-së që mund të provojë të gjitha akuzat përtej një dyshimi të arsyeshëm”, tha KSC, duke iu referuar një entiteti motër, Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

Gjykata e financuar nga BE dhe SH.B.A. u krijua në 2016 për të parë krimet e pretenduara nga guerilët shqiptarë kosovarë në luftën 1991-1999, në të cilën Kosova u shkëput nga Serbia, transmeton lajmi.net.

Ajo ishte vendosur në Hagë për shkak të frikës së kërcënimit të dëshmitarëve në Kosovë.

Rasti i Thaçit ishte hera e parë që turpëroi të dyshuarit publikisht.

Aktakuza e tij gjithashtu ishte gjurmuar shpejt sepse ai besohej se kishte kryer një fushatë të fshehtë për të rrëzuar ligjin [në Kosovë] për krijimin e gjykatës, “shtoi KSC.

Duke ndërmarrë këto veprime, Thaçi vendosi “interesat e tij personale përpara viktimave të krimeve të tyre, sundimit të ligjit dhe të gjithë njerëzve të Kosovës”, thuhet në të.

KSC gjithashtu paditi Kadri Veseli, ish kryetarin e parlamentit të Kosovës.

Nuk i përmendi të dyshuarit e tjerë.

Lajmi u publikua tre ditë para se Thaçi të takohej me Presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Shtëpinë e Bardhë të shtunën për të diskutuar një marrëveshje paqeje.

Dhe kjo bëri që Thaçi të anulojë bisedimet disa orë më vonë.

“Unë e respektoj vendimin e tij”, Richard Grenell, i dërguar special i SH.B.A. i cili kishte organizuar samitin, shkroi në Twitter.

Lajmet erdhën gjithashtu midis përpjekjeve rivale të BE-së për të rifilluar bisedimet e paqes Kosovë-Serbi, të cilat kishin ngecur në vitin 2018, që përfshinin Vuçiqin dhe ose Thaçin ose kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti.

Shërbimi i jashtëm i BE nënvizoi pavarësinë e KSC duke mos pranuar të komentojë akuzat e Thaçit.

Por i dha besim historisë së KSC-së që Thaçi kishte bërë fushatë për të minuar gjykatën.

KSC dhe SPO duhet të lihen vetëm për “të bërë punën e tyre … pa ndërhyrje nga jashtë”, tha shërbimi i jashtëm i BE.

Respektimi i sundimit të ligjit ishte një “element thelbësor për përparimin e Kosovës në rrugën e integrimit në BE dhe për angazhimin e BE-së me Ballkanin Perëndimor në tërësi”, shtoi ai.

Lajme shokuese

Lajmet shokuese të së mërkurës u kujtuan me atë të 14 dhjetorit 2010 – ditën kur Thaçi u akuzua për herë të parë si pjesë e një mafie të trafikimit të organeve në një raport nga një senator zviceran.

Raporti Zviceran i dha shkas KSC-së.

Por e ardhmja personale e Thaçit mënjanë, gjykata e mbështetur nga BE nuk pëlqehet shumë nga shqiptarët e Kosovës.

Ajo filloi punën në të njëjtën kohë kur një gjykatë tjetër, Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve për ish-Jugosllavinë (ICTY), gjithashtu në Hagë, përfundoi mandatin e saj në 2017.

ICTY kishte gjykuar emra të mëdhenj serbë, siç janë diktatori i ndjerë i vendit, Slobodan Milosheviq, si dhe ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Por shumë krime të pretenduara serbe mbetën të pazgjidhura sot, kanë thënë politikanët dhe familjet shqiptare kosovare.

Dhe fakti që vetëm KSC mbeti e rrezikuar duke i bërë viktimat e dhunës serbe të duken si agresorët në sytë e Evropës, thanë ata.

“Është një gjykatë monoetnike dhe nuk është mirë për viktimat e tjera,” tha ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj për EUobserver në dhjetor.

Ish luftëtari i UÇK-së ishte gjithashtu, por më qetë, i thirrur si i dyshuar i KSC-së në korrikun e kaluar, duke e bërë atë të jepte dorëheqjen.

“Që një kryeministër të jetë i dyshuar … është shumë e vështirë për besueshmërinë e shtetit tonë,” tha Haradinaj në atë kohë, duke parashtruar pyetje për hapin tjetër të Thaçit.

Mandati i KSC duhet të ndryshohet për të mbuluar krimet e pretenduara ende të pazgjidhura serbe, shtoi Haradinaj.

“Mund të përmend masakrat e Meja, Krusha e Madhe, të Kralanit, Lubenicit, të Poklekut, Izbicës, të Raçakut, Qyshkut dhe Podujevës”, tha ai, transmeton lajmi.net. Me focus në Kralan, Zana Bytyqi, babai i së cilës u vra atje kur ishte nëntë vjeç, i tha gjithashtu EUobserver, përsëri në vitin 2017, se “në formën e saj aktuale gjykata speciale e [BE] është selektive dhe e padrejtë”.

Viktima më e re në Kralan ishte Kushtrim Rraci, një djalë 14 vjeç, eshtrat e të cilit nuk u gjetën kurrë.

“Si mund të qëndrojnë në paqe shpirtrat e të dashurve tanë?”, tha Bytyqi, nga OJQ me bazë në Kosovë Familja dhe Shpresa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *