Vdes krimineli serb Vojslav Sheshel

Ka vdekur krimineli serb Vojsllav Sheshel në moshën 65 vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur tabloidi serb nga Beogradi, Kurir. Pasi ai ka humbur Zgjedhjet në Serbi

Ai si duket do të vdes politikisht në Serbi.

I njohur si udhëheqës i radikalëve serbë, Sheshel ishte nga figurat kryesore politike në Serbi për vite me radhë. Po ashtu ai u përball edhe me Gjykatën e Hagës për shkak të krimeve të luftës në ish-Jugosllavi, por asnjëherë nuk mori dënimin e merituar.

Milan Damjanoviq nga Partia Radikale Serbe tha sonte se kjo parti nuk e kaloi pragun zgjedhor dhe për këtë fajësoi partinë SNS të presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq.

“Ky ishte plani i vetëm i përfaqësuesve të qeverisë për të dëbuar Partiën Radikale Serbe nga parlamenti me çdo kusht, sepse në periudhën e kaluar ne treguam se ishim e vetmja parti e fortë e opozitës ndaj regjimit përparimtar,” tha Damjanoviq, ish-deputet në legjislaturën e kaluar.

Ai në një konferencë për media njoftoi se SRS do të luftojë si parti jo parlamentare në periudhën tjetër.

Mediat raportojnë se lideri i SRS, Vojisllav Sheshel, ishte zemëruar për shkak të rezultateve dhe nuk pranoi të marrë pjesë në konferencë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *