Kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku, voton për Presidentin e vendit

Kryetari i LDK’së Lumir Abdixhiku ka marrë pjesë në votimin për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit. Në garë për të parin e shtetit janë Vjosa Osmani dhe  Nasuf Bejta.

Në votim nuk kanë marrë pjesë Agim Veliu, Driton Selmanaj e ish-kryeministri Avdullah Hoti.

Sipas Kushtetutës, në garë për president duhet të jenë të paktën dy kandidatë, të cilët paraprakisht duhet të sigurojnë nënshkrimet e të paktën 30 deputetëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *