Revista amerikane: Bin Salman rrëmbeu princin e zhdukur disident Sultan bin Turki

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed , rrëmbeu princin disident Sultan bin Turki dhe e dërgoi në Riad në vitin 2016, shkroi amerikane Vanity Fair, transmeton Kosova Post.

Sipas një artikulli në faqen e internetit të revistës Vanity Fair me qendër në SHBA, bin Turki, nipi i Mbretit Abdulaziz, themeluesit të Arabisë Saudite, u rrëmbye nga princi i kurorës bin Salman nga Parisi në Riad me aeroplan privat. Princi disident u zhduk pasi avioni u ul në Riad në vend të Kajros.

Sultan bin Turki ishte rrëmbyer edhe në vitin 2003 nga Zvicra në Riad nga kushëriri i tij princi Abdulaziz për shkak të pikëpamjeve të tij disidente.

Turki kaloi një pjesë të 11 viteve të ardhshme në burgje në Arabinë Saudite dhe në një spital publik shumë të mbrojtur në Riad.

Turki, shëndeti i të cilit u përkeqësua, u lejua të kërkonte trajtim në Shtetet e Bashkuara në vitin 2014 pasi u vendos që ai nuk përbënte më kërcënim për familjen mbretërore.

Padi kundër familjes mbretërore për rrëmbim

Pasi u shërua, Turki vazhdoi jetën e tij luksoze në Evropë pas 11 vitesh burg dhe vazhdoi kritikat e tij për familjen mbretërore.

Duke besuar se të ardhurat e dërguara nga familja mbretërore do të shkurtoheshin, Turki vendosi të kërkojë kompensim nga qeveria saudite për plagët që pësoi gjatë rrëmbimit të tij në vitin 2003.

Turki besonte se princi i kurorës bin Salman, i cili u ngrit në pushtet pasi babai i tij, mbreti i Arabisë Saudite Salman bin Abdulaziz, mori detyrën në vitin 2015, do ta ndihmonte atë.

Pasi kërkesa iu refuzua nga princi i kurorës bin Salman, Turki paditi familjen mbretërore në një gjykatë zvicerane në verën e vitit 2015 për rrëmbimin e tij më 2003.

Të afërmit e Turkit, të shqetësuar për këtë veprim, e paralajmëruan se pasi ishte rrëmbyer një herë, ai mund të rrëmbehej sërish, por Turki besonte se nuk do t’i ndodhte asgjë.

Turki i besoi bin Salmanit, princit që nuk e njihte mirë

Turki, të ardhurat e të cilit nga familja mbretërore u shkurtuan, mësoi me ftesën që mori nga babai i tij në Egjipt se një aeroplan privat do të dërgohej për ta çuar në Kajro.

Turki, të ardhurat e të cilit u shkurtuan nga familja mbretërore për shkak të kritikave të tij për familjen Saudite dhe mezi priste të shihte babanë e tij në Egjipt, i besoi princit të kurorës bin Salman, të cilin nuk e njihte shumë.

Princi disident nuk e dinte që avioni i pasagjerëve i tipit Boeing 737-800 i dërguar për ta rrëmbyer do të zbarkonte në Riad në vend të Kajros, ku ai priste të takohej me babanë e tij.

Fakti që ekuipazhi i kabinës prej 19 personave, dy herë më shumë se normalja, që ishin të gjithë meshkuj dhe disa ishin të mëdhenj, nuk bëri që Turki të dyshonte.

Truprojat e Turkit nuk mundën ta bindnin, megjithëse i kishin thënë të mos hipte në aeroplan, se ishte një kurth dhe që avioni nuk do të zbriste në Kajro.

Disa orë më vonë, kur avioni filloi të zbriste, ata kuptuan se vendi i uljes nuk ishte Kajro, pasi nuk shihej lumi Nil ose piramida në qytetin poshtë.

Turki, i cili doli me ekuipazhin e kabinës nga aeroplani që zbarkoi në Riad, nuk u shfaq më asnjëherë.

Saud al-Qahtani, një nga emrat të afërt të bin Salmanit, pilot i aeroplanit

Pas operacionit të rrëmbimit, emri i pilotit të aeroplanit, me nofkën “Kapiteni Saud”, u njoftua se kishte qenë Saud al-Qahtani, një nga figurat shumë të afërta të bin Salmanit.

Dy vjet pas rrëmbimit të Turkit, gazetari saudit Jamal Khashoggi u vra në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll.

Khashoggi kishte thënë që një zyrtar arab saudit i kishte kërkuar që të kthehej në Arabinë Saudite, ndërsa më pas u kuptua se ky zyrtar ishte Qahtani. Qahtani ishte një nga figurat kryesore në vrasjen Khashoggit. (AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *